JARMILA (49): Mám dceru v sektě, nemůžu ji dostat ven

| Autor: Laura Poláková | Rubrika: Láska a vztahy

Jarmila a její manžel prožívají muka. Jejich jediná a vymodlená dcera se přidala k sektě, se kterou už několik let žije, a oni se ji marně snaží dostat zpět do normálního života.

JARMILA (49): Mám dceru v sektě, nemůžu ji dostat ven

Naše dcera Alžběta byla opravdu vymodlené dítě. Dlouho se nám s manželem nedařilo počít a už jsme ani nedoufali, že někdy budeme mít vlastní dítě. Málem nás to stálo manželství, ale nakonec jsme situaci ustáli a když jsme se nakonec rozhodli pro adopci, zničehonic jsem otěhotněla. Byli jsme oba štěstím bez sebe a já byla celé těhotenství nesmírně opatrná, aby se nic nepokazilo.

Bety se narodila zdravá a dělala nám jen radost. Snesli bychom jí modré z nebe, tím spíš, když mi lékaři po vleklém a komplikovaném porodu řekli, že žádné další dítě už nebudu moct mít. Bety pro nás proto byla hotový zázrak a my ji chránili jak oko v hlavě.

Neznamenalo to samozřejmě, že bychom ji nějak rozmazlovali. Trestat jsme ji ale příliš nemuseli, byla opravdu hodné dítě. Už na základní škole se skvěle učila a všichni jí předpovídali zářnou budoucnost. Po základce nastoupila na gymnázium, aby se připravila na vysokou školu, protože nikdo nepochyboval, že by nestudovala dál.

V té době se začaly objevovat první problémy, ale nebylo to nic, co bychom nezvládali. Prostě s ní trochu lomcovala puberta a do toho přišla nešťastná první láska. Naštěstí Bety neztratila zájem o studia ani nespadla do drog jako někteří její vrstevníci. Chvíli navštěvovala psychologa a musela brát prášky, ale nakonec se z toho otřepala.

Odmaturovala samozřejmě s vyznamenáním a šla studovat na práva, kam ji vzali s otevřenou náručí. Bavily ji ale také jazyky, a tak si v druhém ročníku přibrala ještě studium španělštiny a angličtiny. Zvládala obě školy najednou a vypadala spokojeně. Když se později rozhodla studovat ještě žurnalistiku, říkali jsme si, co za její přehnanou pílí může vězet, ale byli jsme na ni pyšní a nebránili jsme jí.

Jediné, v čem se naší holčičce nedařilo, byly vztahy. Nikdy o těchto věcech sice příliš nemluvila, ale co vím, tak nikdy neměla žádný trvalejší vztah a když už se zamilovala, většinou ji dotyčný nějak vypekl. Snažila jsem se ji podporovat, jak jen to šlo, ale čím byla starší, tím víc ji to trápilo.

Když dokončila všechna svá studia, byla stále bez přítele. Okamžitě sehnala skvěle placenou práci a dařilo se jí, ale bylo vidět, že jí pořád něco chybí. Díky penězům se mohla osamostatnit, pořídila si vlastní byt a také hodně cestovala. Jejím cílem byly převážně asijské země, několikrát se také vydala do Indie.

Když se z jedné takové cesty vrátila, vyprávěla nám, že tam poznala partu prima Čechů, se kterými teď tráví spoustu času. Nenapadlo nás dělat si starosti, i když jsme ji od té doby vídali méně a méně. Víkendy trávila se svými novými přáteli kdesi na samotě na nějakém statku a když přišla jednou za čas k nám na návštěvu, byla čím dál víc mimo nebo vedla divné řeči.

A pak se najednou vypařila. Nemohli jsme se jí dovolat, v práci o ní nevěděli, její dávní přátelé také nic netušili. Jedna její kamarádka ale měla klíče od jejího bytu, tak jsme se tam vydali. Našli jsme vybydlený prostor, kde chyběly všechny cenné věci i Betynky osobní předměty.

Nahlásili jsme ji na policii jako pohřešovanou a na mobilu jí zanechali asi padesátý vzkaz, aby se nám ozvala. Naštěstí to druhý den udělala, zavolala a sdělila nám, že je v pořádku se svými přáteli a ať ji nehledáme, že se zase ozve sama. Byli jsme šílení strachy, ale nemohli jsme nic dělat.

Protože se nám pravidelně ozývala a dokonce přijela na Vánoce, policie neměla důvod po ní pátrat. Po několika měsících jsme si najali soukromého detektiva, který ji vystopoval na jakémsi statku v jižních Čechách, kde žila s partou podivných lidí. Vydali jsme se tam za ní, ale odmítli nás k ní pustit.

Nakonec za námi přišla s tím, ať za ní v žádném případě nejezdíme, pokud ji chceme ještě někdy vidět. Dále jsme pátrali a zjistili jsme, že naše dcera propadla sektě, které dala všechen svůj majetek a vzdala se normálního života. Snažili jsme se ji přemluvit, ať se vrátí domů, že se všechno spraví, ale marně. Tvrdí, že je spokojená a šťastná, což prý předtím nikdy nebyla.

Je to už pět let, co dcera takhle žije, a my ji vidíme jen jednou za rok na Vánoce a několikrát do roka s ní telefonujeme. Pořád se snažíme ji získat zpět, ale čím déle tam je, tím máme menší šanci. Je to strašná bolest ztrácet takto svoje jediné dítě a nedokázat s tím nic udělat…

ANKETA: Jak byste jednala na místě Jarmily? 

Další články z rubriky

IRENA (44): Moje matka mi neustále mluví do života

IRENA (44): Moje matka mi neustále mluví do života

22. 4. 2018 | Irena si před časem nastěhovala domů maminku, která náhle ovdověla. Jenže tím pro ni začaly krušné…

Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru?

Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru?

21. 4. 2018 | Zlomené srdce je pěkně bolestivá záležitost a nevěru jen tak někdo odpustit neumí. Přesto ale…

RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex

RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex

19. 4. 2018 | 2 | Vztahy tchyně i snachy málokdy fungují dokonale. Své o tom ví i Radka, které se její tchyně…

Zlozvyky mužů v posteli: Co všechno dělají špatně?

Zlozvyky mužů v posteli: Co všechno dělají špatně?

18. 4. 2018 | Pro to, co se v sexu má a nemá dělat, nejsou jasná pravidla a záleží na každém z nás, co a jak má…

Domácí pekárny Vaření s dámou

Nejčtenější články