KATKA (47): Můj muž je v přechodu, nedá se s ním vydržet

| Autor: Kateřina Ella | Rubrika: Láska a vztahy

Nejenom ženy se v důsledku hormonální smršti v menopauze zmítají v měnících se náladách, přibírají a jsou podrážděné. I muži mají svůj přechod, který se mnohdy schovává za krizi středního věku.

KATKA (47): Můj muž je v přechodu, nedá se s ním vydržet

Můj muž vždy byl a vlastně i dnes je velký sportovec. Pohyb potřebuje ke svému životu, chodí si s kamarády zahrát tenis, jezdí na kole, leze po horách, i když to už dnes minimálně. Proto ho naprosto zaskočilo, když si ve čtyřiceti natrhl vaz na koleně a půl roku nemohl sportovat.

Bylo na něm vidět, jak je vykolejený, stáhl se do sebe, byl podrážděný, když jsem se snažila ho utěšit, říct mu něco povzbudivého, vždycky mě odbyl. Nedalo se s ním o tom mluvit. Ale chápala jsem, že mu jednak chybí endorfiny spojené s pohybem, ale že se i lekl, že stárne a nikdy už si pořádně nezasportuje. Mně se nesvěřil, ale před svojí sestrou utrousil, že už je z něj starý dědek a život stojí za h…

Naštěstí se vaz zase zahojil a Mirkovi v podstatě nezůstaly žádné následky, takže se postupně opět vrhl do tenisu. Jen hory omezil, ale to tak nějak přišlo přirozeně, protože se jim rozpadla jejich lezecká parta. Náhradou se mu stalo kolo.

Zpětně vidím, že ta první půlroční krize kolem čtyřicítky byla první vlaštovkou toho, co přišlo teď v padesáti. Nevím, co přišlo dřív, že Mirek omezil pohyb, nebo ztloustl, a tím pádem už se mu nechce tak hýbat, na každý pád v posledním roce přibral deset kilo. To by mi vůbec nevadilo, pořád je to pro mě sexy chlap. Jenže on začal být strašně náladový. Najednou za mnou přijde do kuchyně a vynadá mi, že mám při vaření děsný nepořádek. Když se to stalo poprvé, zůstala jsem nevěřícně koukat.

Pak na mě začal křičet, když jsme jeli na týdenní nákup. Vadilo mu, že na mě musí dlouho čekat. Za chvíli byl zase v pohodě a chtěl se se mnou bavit, co koupíme na nedělní oběd. Jenže já byla naštvaná, zraněná a vůbec jsem neměla chuť se s ním bavit. Podobné scény se začaly objevovat častěji, bylo jasné, že si hledá záminku, aby na mě mohl křičet a ventilovat si tak svůj vztek.

Začal být náladový, podrážděný a teď už opravdu začal dědkovatět. Vždycky jsem se bála krize středního věku, kdy chlapi chytají mládí za pačesy a najdou si výrazně mladší partnerku. Můj muž byl vždy atraktivní, vysoký, vlasy jen mírně protkané stříbrem, takže mi bylo jasné, že je přitažlivý pro o dost mladší ženy.

O to víc mě šokovalo, když se můj mladistvý chlap během roku proměnil v dědka. Dobře tak přeháním. Pořád vypadá dobře, ale najednou zpohodlněl, nic moc se mu nechce, je náladový a uzavírá se do sebe. Navíc značně ztratil zájem o sex. To byl možná hlavní důvod, proč jsem o tom mluvila s naší doktorkou. Byla jsem v naprostém šoku, když mi řekla, že je dost možné, že je Mirek v přechodu.

Jak to mají Češi se sexualitou? Podívejte se na video:

Muž a přechod? Ubezpečila mě, že bohužel asi 40 procent mužů přechod postihuje. Když jsem se zeptala, jak to vypadá, vysvětlila mi, že mužům ubývá hormon testosteron a v důsledku toho začnou být vztahovační, podráždění, dokonce se mohou dostat až do deprese. Někdy mají i problémy s erekcí. Muži ztloustnou, ubývají jim svaly.

Tak až na ty deprese a možná poruchu erekce jsem v tom svého manžela poznávala. Najednou jsem se na něho začala dívat jinak a bylo mi ho líto. Sice jsem teď vůči němu chápavější, ale problém je, že on se o tom odmítá bavit. Moc by mi pomohlo, kdybychom si o tom otevřeně promluvili. Protože teď sice už chápu, že za jeho výbuchy vzteku jsou hormony, to mi ale zase tak nepomáhá, když na mě křičí, že jsem špatně smotala na zahradě hadici.

ANKETA: Začal být váš muž s věkem také náladový a vzteklý? 

Chápu, že už nebude jako dřív, ale nevím, jestli ustojím ten jeho vztek. Kolikrát mám naprosto stažený žaludek a bojím se, že zase začne křičet. I když ho pořád miluju, nedovedu si představit, že takhle žiju dalších dvacet, třicet let.

Další články z rubriky

IRENA (44): Moje matka mi neustále mluví do života

IRENA (44): Moje matka mi neustále mluví do života

22. 4. 2018 | Irena si před časem nastěhovala domů maminku, která náhle ovdověla. Jenže tím pro ni začaly krušné…

Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru?

Ženy prozradily: Kdy a proč jsme byly schopné odpustit nevěru?

21. 4. 2018 | Zlomené srdce je pěkně bolestivá záležitost a nevěru jen tak někdo odpustit neumí. Přesto ale…

RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex

RADKA (37): Tchyně mě pořád srovnává s manželovou ex

19. 4. 2018 | 2 | Vztahy tchyně i snachy málokdy fungují dokonale. Své o tom ví i Radka, které se její tchyně…

Zlozvyky mužů v posteli: Co všechno dělají špatně?

Zlozvyky mužů v posteli: Co všechno dělají špatně?

18. 4. 2018 | Pro to, co se v sexu má a nemá dělat, nejsou jasná pravidla a záleží na každém z nás, co a jak má…

Domácí pekárny Vaření s dámou

Nejčtenější články