Léčba migrény: Které léky a vitamíny přinášejí úlevu?

| Autor: redakce | Rubrika: Zdraví

Migréna je stav, který dokáže člověka vyřadit z běžného fungování. Když už přijde její ataka, zaberou léky a člověk nemůže dělat nic jiného než čekat, až přejde. V mezidobí lze ale využít bylinky, vitamíny a potravinové doplňky, a tak migréně předcházet. Které to jsou?

Léčba migrény: Které léky a vitamíny přinášejí úlevu?

Za migrénu někdy zaměňujeme jakoukoli bolest hlavy. Jde ale o samostatné chronické onemocnění, které se projevuje opakovanými záchvaty úporné bolesti doprovázenými dalšími potížemi, jako jsou žaludeční nevolnost, nauzea (nucení na zvracení), zvracení, zvýšená citlivost na pachy nebo světloplachost. Trápí častěji ženy a vyskytuje se ve všech věkových skupinách. Nejčastěji ji lékaři pozorují u lidí mezi 30. a 40. rokem života.

Kde hledat příčiny migrény?

Každý, kdo zažil několik ataků migrény, si časem většinou dokáže sám vysledovat, které faktory byly pravděpodobnými spouštěči záchvatu bolesti hlavy. Všechny příčiny nebyly dosud objasněny, podle některých vědeckých výzkumů může být jednou z nich vrozená zvláštní citlivost na náhlé změny v centrálním nervovém systému.

Významnou roli při vzniku migrény tak hrají určité tělu vlastní látky – jako například hormon serotonin. Na náchylnosti vůči atakům migrény se podílejí také hormonální změny během menstruačního cyklu ženy, v menopauze nebo u mužů v andropauze či dlouhodobé užívání některých léků.

Spouštěcí faktory migrény mohou být jak vnitřní – vycházející z nastavení lidského organismu – tak také vnější, které přicházejí z okolí. Mezi ty patří zejména změny počasí, dlouhodobý stres, chronický nedostatek spánku a odpočinku, čtení s nevhodnými brýlemi nebo bez nich (i když jsou potřeba), extrémní fyzická zátěž nebo přepracování, také ale například přísná odtučňovací dieta nebo nevhodný detoxikační program spojený s hladověním, nadměrná konzumace alkoholu nebo celodenní pohyb v hlučném prostředí.

Jak vyléčit migrénu?

Dá se migréna léčit? Samozřejmě ve stadiu těžkého akutního záchvatu to je možné medikamentózně s použitím léků, které tlumí bolest hlavy a další doprovodné příznaky (běžná analgetika, paracetamol, antirevmatika). Účinná je ale v mnoha případech léčba preventivní a zcela bez využití léků, a to maximální snahou o odstranění faktorů, které ataku nemoci vyvolávají. Je dobré, když si migrenik vede deníček, aby po určité době dokázal odhadnout a rozpoznat, co patří mezi hlavní spouštěče ataku, a nadále se takovým faktorům, situacím nebo případně potravinám vyhýbal.

Do určité míry dokáže pomoci také pravidelné užívání vitaminových doplňků: Vhodné jsou pupalkový olej, hořčík a vápník, koenzym Q10, vitaminy skupiny B, lecitin a omega-3 mastné kyseliny. A samozřejmě také je třeba dbát na to, aby se dostatek těchto látek objevoval v každodenní stravě.

Další způsoby, jak vyléčit migrénu, najdete na webu Mojezdravi.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Máte problémy se štítnou žlázou? S těmito příznaky jděte k doktorovi

Máte problémy se štítnou žlázou? S těmito příznaky jděte k doktorovi

23. 4. 2018 | Hormony produkované štítnou žlázou ovlivňují funkce všech orgánů v těle, proto je důležité na…

Recepty z jarní zeleniny: Vařte z rukoly, chřestu či špenátu

Recepty z jarní zeleniny: Vařte z rukoly, chřestu či špenátu

18. 4. 2018 | Zeleninu sice koupíme celoročně, ale konečně je na pultech obchodů i místní zelenina, která je…

Recepty s ředkvičkami: Dejte si smaženici, polévku či pomazánku

Recepty s ředkvičkami: Dejte si smaženici, polévku či pomazánku

16. 4. 2018 | I když se dnes většina zeleniny dá koupit celoročně, ta pravá sezóna ředkviček akorát začala. Nyní…

7 nevinných příznaků, které ale mohou znamenat krvácení do mozku

7 nevinných příznaků, které ale mohou znamenat krvácení do mozku

16. 4. 2018 | Jen vás bolí hlava, je vám na zvracení či se vám hlava trochu motá? To vše je na první pohled…

Domácí pekárny Vaření s dámou

Nejčtenější články